Spacewalk - en to sv translation catalogue (276 entries)

en: 
     Tip: Minor releases with a '*' are currently supported by Red Hat.
sv: 
     Tips: Mindre utgåvor med en "*" stöds nu av Red Hat.

en: 
    Aborted.
sv: 
    Avbröts.

en: 
    Are you sure you would like to continue?
sv: 
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects  |  <F12> next screen
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element   |  <Blanksteg> väljer  |  <F12> nästa skärm

en:  Minor Release:
sv:  Mindre utgåva:

en: %s megabytes
sv: %s megabyte

en: %s was not found
sv: %s hittades inte

en: *Email Address:
sv: *E-postadress:

en: <b><span size="12000">Incompatible Certificate File</span></b>
    
     The certificate is expired. Please ensure you have the correct  certificate and your system time is correct.
sv: <b><span size="12000">Inkompatibel certifikatfil</span></b>
    
     Certifikatet har gått ut.  Se till att du har rätt certifikat och att din systemtid är riktig.

en: <b>Downloads &amp; Upgrades:</b>
sv: <b>Nedladdningar &amp; uppgraderingar:</b>

en: <b>Login:</b>
sv: <b>Inloggning:</b>

en: <b>Support:</b>
sv: <b>Hjälp:</b>

en: <b>The network connection on your system is not active. Your system cannot be set up for software updates at this time.</b>
sv: <b>Nätverksanslutningen på ditt system är inte aktiv.  Ditt system kan inte göras i ordning för uppdateringar av programvara för närvarande.</b>

en: <b>Tip:</b> Minor releases with a '*' are currently fully supported by Red Hat.
sv: <b>Tips:</b> Mindre utgåvor med en "*" stöds numera helt av Red Hat.

en: <b>Warning</b>
sv: <b>Varning</b>

en: <b>You have no active subscriptions available in your account.</b> You will need to do one of the following to create an active subscription in your account before this system can be registered:
sv: <b>Du har inga aktiva prenumerationer på ditt konto.</b>  Du behöver göra ett av följande för att skapa en aktiv prenumeration på ditt konto innan ditt system kan registreras:

en: <b>Your system was registered for updates during installation.</b>
sv: <b>Ditt system registrerades för uppdateringar under installationen.</b>

en: <big><b>Moving to earlier releases won't be possible</b></big>
sv: <big><b>Att byta till tidigare utgåvor kommer inte vara möjligt</b></big>

en: <big><b>Profile Data</b></big>
sv: <big><b>Profildata</b></big>

en: <big><b>System Name</b></big>
sv: <big><b>Systemnamn</b></big>

en: <small><b>Example:</b> squid.example.com:3128</small>
sv: <small><b>Exempel:</b> squid.example.com:3128</small>

en: <small><b>Example</b>: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX</small>
sv: <small><b>Exempel</b>: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX</small>

en: A common cause of this error is the system time being incorrect. Verify that the time on this system is correct.
sv: En vanlig orsak till detta fel är att systemtiden är felaktig. Kontrollera att tiden på detta system är korrekt.

en: A connection was attempted with a malformed URI.
sv: Ett anslutningsförsök gjordes med en felformaterad URI.

en: A connection was attempted with a malformed URI: %s.
sv: Ett anslutningsförsök gjordes med en felformaterad URI: %s.

en: A profilename was not specified, and hostname and IP address could not be determined to use as a profilename, please specify one.
sv: Ett profilnamn angavs inte, och värdnamn och IP-adress kunde inte avgöras så att de kunde användas som profilnamn. Var vänlig och ange ett.

en: A proxy was specified at %s.
sv: En proxy angavs på %s.

en: A username and password are required to register a system.
sv: Ett användarnamn och lösenord krävs för att registrera ett system.

en: Access to the technical support experts at Red Hat or Red Hat's partners for help with any issues you might encounter with this system.
sv: Få tillgång till experter på tekniskt stöd hos Red Hat eller Red Hats partner för hjälp med eventuella problem du kan stöta på med detta system.

en: Additional hardware information including PCI devices, disk sizes and mount points will be included in the profile.
sv: Ytterligare hårdvaruinformation inklusive PCI-enheter, hårddiskstorlekar och monteringspunkter kommer att inkluderas i profilen.

en: All available updates
sv: Alla tillgängliga uppdateringar

en: An error has occurred:
sv: Ett fel har inträffat:

en: An unexpected OS error occurred: %s
sv: Ett oväntat OS-fel inträffade: %s

en: Arch
sv: Ark

en: Architecture: %s, OS Release: %s, OS Version: %s
sv: Arktektur: %s, OS-utgåva: %s, OS-version: %s

en: Are you Sure?
sv: Är du säker?

en: Are you sure you would like to continue?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Back
sv: Tillbaka

en: Building Package List
sv: Bygger paketlista

en: Building a list of RPM packages installed on your system.  Please wait.
sv: Bygger en lista med RPM-paket som är installerade på ditt system. Var vänlig vänta.

en: CPU Model:
sv: Processormodell:

en: CPU Speed:
sv: Processorhastighet:

en: CPU model:
sv: CPU-modell:

en: CPU speed:
sv: CPU-hastighet:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Channel(s): %s successfully added
sv: Kanal(er): %s har framgångsrikt lagts till

en: Channel(s): %s successfully removed
sv: Kanal(er): %s har framgångsrikt tagits bort

en: Choose Service
sv: Välj server

en: Choose minor release
sv: Välj underutgåva

en: Close
sv: Stäng

en: Compliance:
sv: Uppfyllelse:

en: Confirm operating system release selection
sv: Bekräfta val av utgåva av operativsystemet

en: Confirm operation system release selection
sv: Bekräfta val av operativsystemutgåva

en: Connection aborted by the user
sv: Anslutningen avbröts av användaren

en: Copyright © 2006--2014 Red Hat, Inc. All rights reserved.
sv: Copyright © 2006--2014 Red Hat, Inc. Med ensamrätt.

en: Create Profile
sv: Skapa profil

en: Create Profile - Hardware
sv: Skapa profil - Hårdvara

en: Create Profile - Packages
sv: Skapa profil - Paket

en: Create profile
sv: Skapa profil

en: Delay error from server.  The message was:
sv: Fördröjningsfel från servern. Meddelandet var:

en: Do not attempt to use X
sv: Försök inte använda X

en: Do not probe or upload any hardware info
sv: Undersök inte och ladda inte upp någon hårdvaruinformation

en: Do not profile or upload any package info
sv: Profilera inte och ladda inte upp någon paketinformation

en: Do not start rhnsd after completion
sv: Starta inte rhnsd när det är klart

en: Do not upload any virtualization info
sv: Skicka inte någon virtualiseringsinfo

en: Double-check the location - is '%s' correct? If not, you can correct it and try again.
sv: Dubbelkontrollera platsen - är "%s" rätt?  Om inte kan du rätta den och försöka igen.

en: Download installation images for Red Hat Enterprise Linux releases, including new releases.
sv: Hämta installationsavbilder för Red Hat Enterprise Linux-utgåvor, inklusive nya utgåvor.

en: Downloads & Upgrades:
sv: Nerladdningar & Uppgraderingar:

en: ERROR: can not find RHNS CA file
sv: FEL: kan inte hitta RHNS CA-fil

en: Enter in the format hostname(:port)
sv: Ange i formatet värdnamn(:port)

en: Error
sv: Fel

en: Error communicating with server. The message was:
sv: Fel vid kommunikation med servern. Meddelandet var:

en: Error parsing the oemInfo file at field:
sv: Fel vid tolkning av oemInfo-filen vid fält:

en: Error reading cpu information:
sv: Fel vid läsning av cpu-information:

en: Error reading install method information:
sv: Fel vid läsning av information om installationsmetod:

en: Error reading network interface information:
sv: Fel vid läsning av information om nätverksgränssnitt:

en: Error reading networking information:
sv: Fel vid läsning av nätverksinformation:

en: Error reading system memory information:
sv: Fel vid läsning av information om systemminne:

en: Error running hardware profile
sv: Fel vid körning av hårdvaruprofil

en: Error validating data at server:
sv: Fel vid validering av data på server:

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: Server Unavailable. Please try later.
sv: Fel: Servern otillgänglig.  Försök senare.

en: Example: https://satellite.example.com/XMLRPC
sv: <small><b>Exempel:</b> användare@domän.se</small>

en: Fatal Error
sv: Ödesdigert fel

en: File Not Found:
sv: Filen hittades inte:

en: Finish
sv: Slutför

en: Getting list of packages installed on the system
sv: Hämtar lista äver paket som är installerade på systemet

en: Go Back and Register
sv: Gå tillbaka och registrera

en: Hardware Info
sv: Hårdvaruinformation

en: Hardware Profile
sv: Hårdvaruprofil

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: I <b>_don't</b> have an SSL certificate. I will contact my system administrator for assistance and will register at a later time.
sv: Jag <b>_har inte</b> ett SSL-certifikat. Jag kommer att kontakta min systemadministratör för hjälp och kommer registrera mig vid ett senare tillfälle.

en: I'll register later.
sv: Jag registrerar senare.

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: Include RPM packages installed on this system in my System Profile
sv: Inkludera RPM-paket som är installerade på detta system i min systemprofil

en: Include the following information about hardware and network:
sv: Inkludera följande information om hårdvara och nätverk:

en: It appears this system has already been set up for software updates:
sv: Det verkar som att detta system redan har gjorts i ordning för programuppdateringar:

en: Limited Updates Only
sv: Endast begränsade uppdateringar

en: Limited updates
sv: Begränsade uppdateringar

en: Link To Subscription
sv: Länk till prenumeration

en: Location:
sv: Position:

en: Login:
sv: _Inloggning:

en: Make sure the network connection on this system is operational.
sv: Se till att nätverksförbindelsen till detta system fungerar.

en: Memory:
sv: Minne:

en: Memory:
sv: Minne:

en: Network error:
sv: Nätverksfel:

en: Next
sv: Nästa

en: No, Cancel
sv: Nej, avbryt

en: Notice
sv: Notis

en: Operating System version:
sv: Operativsystemversion:

en: Package
sv: Paket

en: Package Information
sv: Paketinformation

en: Password error. The message was:
sv: Lösenordsfel. Meddelandet var:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please enter a desired login.
sv: Vänligen ange önskat login.

en: Please enter and verify a password.
sv: Vänligen ange och verifiera ett lösenord.

en: Please enter your Red Hat account information:
sv: Ange din kontoinformation

en: Please enter your login information for the %s Red Hat Network Satellite:
sv: Ange din inloggningsinformation för %s Red Hat Network-satellit:

en: Please review the subscription details below:
sv: Vänligen inspektera prenumerationsdetaljer nedan:

en: Press <space> to deselect the option.
sv: Tryck <mellanslag> för att välja bort alternativet.

en: Problem registering system.
sv: Problem vid registrering av system.

en: Problem registering system.
    
    A universal default activation key limits the number of systems which can connect to the RHN organization associated with your login. To allow this system to connect, please contact your RHN organization administrator to increase the number of systems allowed to connect or to disable this universal default activation key. More details can be found in Red Hat Knowledgebase Article #7924 at http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm
sv: Problem med registrering av systemet.
    
    En universell standardaktiveringsnyckel begränsar antalet system som kan ansluta till RHN-organisationen som hör ihop med din inloggning.  För att tillåta detta system att ansluta, kontakta din RHN-organisations administratör för att öka antalet system som tillåts ansluta eller avaktivera denna universella standardaktiveringsnyckel.  Fler detaljer finns i Red Hat Knowledgebase artikel nr. 7924 på http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm

en: Problem registering system:
sv: Problem vid registrering av system:

en: Problem sending hardware information.
sv: Problem när hårdvaruinformation skickades.

en: Problem sending hardware profile.
sv: Problem vid skickande av hårdvaruprofil.

en: Problem sending hardware profile:
sv: Problem vid skickande av hårdvaruprofil:

en: Problem sending package information.
sv: Problem när paketinformation skickades.

en: Problem sending package list.
sv: Fel vid skickande av paketlista.

en: Problem sending package list:
sv: Problem vid skickande av paketlista:

en: Problem writing out system id to disk.
sv: Problem vid utskrift av systemid till hårddisk.

en: Profile name:
sv: Profilnamn:

en: Provide a Security Certificate
sv: Ange ett säkerhetscertifikat

en: Provide a security certificate
sv: Ange ett säkerhetscertifikat

en: Proxy Configuration
sv: Nätverkskonfiguration

en: RHN Registration
sv: RHN-registrering

en: RHN login field
sv: RHN-inloggningsfält

en: RHN password field
sv: RHN-lösenordsfält

en: RPM dependency error. The message was:
sv: Fel med RPM-beroende. Meddelandet var:

en: RPM error.  The message was:
sv: RPM-fel. Meddelandet var:

en: RPM information is important to determine what updated software packages are relevant to this system.
sv: RPM-information är viktig för att avgöra vilka uppdaterade programvarupaket som är relevanta för detta system.

en: Receive the latest software updates, including security updates, keeping this Red Hat Enterprise Linux system updated and secure.
sv: Ta emot de senaste programuppdateringarna, inklusive säkerhetsuppdateringar, och håll detta Red Hat Enterprise Linux-system uppdaterat och säkert.

en: Red Hat Account
sv: Red Hat-konto

en: Red Hat Linux Version:
sv: Red Hat Linux-version:

en: Red Hat Login:
sv: Red Hat inloggning:

en: Register Later
sv: Registrera senare

en: Register the system even if it is already registered
sv: Registrera systemet även om det redan är registrerat

en: Registering System
sv: Registrera system

en: Review Subscription
sv: Granska prenumeration

en: Review system...
sv: Inspektera systemet …

en: Security & Updates:
sv: Säkerhet & Uppdateringar:

en: See /var/log/up2date for more information
sv: Se /var/log/up2date för mer information

en: Select A File
sv: Välj en fil

en: Send hardware profile checkbox
sv: Skicka _hårdvaruprofil

en: Send package profile checkbox
sv: Skicka _paketprofil

en: Sending Information
sv: Skicka _hårdvaruinformation

en: Sending hardware information
sv: Skickar _hårdvaruinformation

en: Sending package information
sv: Skickar paketinformation

en: Server has refused connection due to high load
sv: Servern nekade anslutning på grund av hög belastning

en: Service Level:
sv: Servicenivå:

en: Set Up Software Updates
sv: Sätt upp programvaruuppdateringar

en: Show additional output
sv: Visa ytterligare utdata

en: Software Channel Subscriptions:
sv: Programvara kanalprenumerationer:

en: Software Update Not Set Up
sv: Startar om up2date

en: Software Updates Not Set Up
sv: Startar om up2date

en: Something went wrong while installing the new certificate:
sv: Något gick fel vid installationen av det nya certifikatet:

en: Specify a file to use as the ssl CA cert
sv: Ange en fil som ska användas som CA-certifikat för ssl

en: Specify a password
sv: Ange ett lösenord

en: Specify a password to use with an authenticated http proxy
sv: Ange ett lösenord som ska användas tillsammans med en autentiserad http-proxyserver

en: Specify a profilename
sv: Ange ett profilnamn

en: Specify a url to use as a server
sv: Ange en url att använda som en server

en: Specify a username
sv: Ange ett användarnamn

en: Specify a username to use with an authenticated http proxy
sv: Ange ett användarnamn för användning tillsammans med en autentiserad http-proxyserver

en: Specify an activation key
sv: Ange en aktiveringsnyckel

en: Specify an http proxy to use
sv: Ange en http-proxyserver att använda

en: Specify an organizational id for this system
sv: Ange ett organisations-id för detta system

en: Start Window
sv: Startfönster

en: Subscribe this system to the EUS channel tied to the system's redhat-release
sv: Låt detta system prenumerera på EUS-kanalen som är bunden till systemets redhat-release

en: Subscriptions have been activated for the following Red Hat products/services:
sv: Prenumerationer har aktiverats för följande Red Hat-produkter/tjänster:

en: Support:
sv: Stöd:

en: System Already Registered
sv: Systemet redan registrerat

en: System ID:
sv: System-ID:

en: System Registration
sv: Registreringen slutförd

en: Take me back to the registration
sv: Ta mig tillbaka till registreringen

en: Take me back to the setup process.
sv: Ta mig tillbaka till uppsättningsprocessen.

en: The installation number [ %s ] provided is not a valid installation number. Please go back to the previous screen and fix it.
sv: Installationsnumret [ %s ] som angivits är inte ett giltigt installationsnummer.  Gå tillbaka till föregående skärm och rätta det.

en: The installation number is invalid
sv: Installationsnumret är ogiltigt

en: The server indicated an error:
sv: Servern indikerade ett fel:

en: The server may be in outage mode. You may have to try connecting later.
sv: Servern kan vara nere.  Du kan vara tvungen att försöka ansluta senare.

en: The server you are registering against does not support EUS.
sv: Servern du registrerar mot stödjer inte EUS.

en: There was a SSL crypto error: %s
sv: Ett SSL-kryptofel uppstod: %s

en: There was a problem registering this system.
sv: Det uppstod ett problem vid registrering av detta system.

en: There was an SSL error. This could be because the file you picked was not a certificate file.
sv: Ett SSL-fel uppstod.  Detta kan bero på att filen du valde inte var en certifikatfil.

en: There was an SSL error: %s
sv: Ett SSL-fel uppstod: %s

en: There was an authentication error: %s
sv: Ett autentiseringsfel uppstod: %s

en: There was an error building the list of packages.
sv: Ett fel uppstod när listan av paket byggdes.

en: There was an error communicating with the registration server.  The message was:
sv: Det uppstod ett fel vid kommunikation med registreringsservern. Meddelandet var:

en: There was an error communicating with the registration server:
sv: Ett fel uppstod vid kommunikation med registreringsservern:

en: There was an error getting the list of hardware.
sv: Ett fel uppstod när listan över hårdvara samlades in.

en: There was an error loading your configuration.  Make sure that
    you have read access to /etc/sysconfig/rhn.
sv: Det uppstod ett fel vid inläsning av din konfiguration. Försäkra
    dig om att du har läsrättigheter till /etc/sysconfig/rhn.

en: There was an error saving your configuration. Make sure that
    you own %s.
sv: Det inträffade ett fel vid sparande av din konfiguration. Försäkra
    dig om att du äger %s.

en: There was an error while applying your choice.
sv: Ett fel uppstod när ditt val sattes i verket.

en: There was an error while assembling information for the profile.
sv: Ett fel uppstod när information för profilen sattes ihop.

en: There was an error while creating the profile.
sv: Ett fel uppstod när profilen skapades.

en: There was an error while installing the certificate.
sv: Ett fel uppstod vid installation av certifikatet.

en: There was an error while logging in.
sv: Ett fel uppstod vid utloggning.

en: There was an error while populating the profile.
sv: Ett fel uppstod när profilen befolkades.

en: There was some sort of I/O error: %s
sv: Någon form av I/O-fel uppstod: %s

en: There was some sort of I/O error: %s
sv: Någon form av I/O-fel uppstod: %s

en: This client requires the server to support %s, which the current server does not support
sv: Denna klient kräver att servern stöder %s, som den aktuella servern inte stöder

en: This error shouldn't have happened. If you'd like to help us improve this program, please file a bug at bugzilla.redhat.com. Including the relevant parts of '%s' would be very helpful. Thanks!
sv: Detta fel skulle inte ha hänt.  Om du vill hjälpa oss att förbättra detta program, rapportera då felet på bugzilla.redhat.com.  Att ta med relevanta delar av "%s" vore mycket hjälpsamt.  Tack!

en: This server doesn't support functionality needed by this version of the software update setup client. Please try again with a newer server.
sv: Denna server stödjer inte funktionalitet som behövs av denna version av klienten för inställning av programvaruuppdateringar.  Försök igen med en nyare server.

en: This system is already registered. Use --force to override
sv: Detta system är redan registrerat. Använd --force för att åsidosätta

en: This system may not be updated until it is associated with a channel.
sv: Detta system kan inte uppdateras innan det är associerat med en kanal.

en: This system was unable to be associated with the following RHN module(s) because there were insufficient subscriptions available in your account:
sv: Detta system kunde inte associeras med följande RHN-modul(er) för att det inte fanns tillräckligt med prenumerationer tillgängliga på ditt konto:

en: Tip: Forgot your login or password?  Contact your Satellite's Organization Administrator.
sv: Tips:  Glömt din inloggning eller ditt lösenord?  Kontakta din satellits organisations administratör.

en: Tip: Red Hat values your privacy: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html
sv: Tips: Red Hat värderar ditt privatliv: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html

en: Unable to Locate SystemId
sv: Kan inte hitta system-id

en: Unable to open gui. Try `up2date --nox`
sv: Kan inte starta grafiskt användargränssnitt. Prova med "up2date --nox"

en: Updates Configured
sv: Uppdateringar konfigurerade

en: Updating hardware profile...
sv: Uppdaterar hårdvaruprofil …

en: Updating package profile...
sv: Uppdaterar paketprofil …

en: Updating virtualization profile...
sv: Uppdaterar virtualiseringsprofilen …

en: Usage of --use-eus-channel option with --activationkey is not supported. Please use username and password instead.
sv: Användning av flaggan --use-eus-channel med --activationkey stöds inte.  Använd användarnamn och lösenord istället.

en: Use Authentication with HTTP Proxy
sv: Använd au_tentisering vid HTTP-proxy:

en: User interrupted process.
sv: Användare avbröt processen.

en: View Hardware Profile
sv: Visa hårdvaruprofil

en: View Package Profile
sv: Visa paketprofil

en: Virtualization module: software updates for a limited number of virtual guests on this system.
sv: Virtualiseringsmodul: programvaruuppdateringar för ett begränsat antal virtuella gäster på detta system.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: --contactinfo option has been deprecated. Please login to the server web user Interface and update your contactinfo.
sv: Varning: flaggan --contactinfo undanbedes.  Logga in på serverns webbanvändargränssnitt och uppdatera din kontaktinformation.

en: Warning: unable to enable rhnsd with chkconfig
sv: Varning: kan inte aktivera rhnsd med chkconfig

en: Warning:You will not be able to limit this system to minor release that is older than the recent minor release if you select this option.
sv: Varning: Du kommer inte kunna begränsa detta system till en underutgåva som är äldre än den senaste mindre utgåvan om du väljer detta alternativ.

en: We are attempting to contact the Red Hat Network server at %s.
sv: Vi försöker ansluta till Red Hat Network-servern på %s.

en: We could not contact the Satellite or Proxy at '%s.'
sv: Vi kunde inte kontakta satelliten eller proxyn på "%s."

en: Why Register
sv: Varför registrera

en: Why Should I Connect to RHN? ...
sv: Varför ska jag ansluta till RHN? …

en: Why Should I Register?
sv: Varför registrera?

en: Yes, Continue
sv: Ja, fortsätt

en: Yes/No dialog:
sv: Ja/Nej-dialog:

en: You may be running a client that is incompatible with the server.
sv: Du kanske kör en klient som är inkompatibel med servern.

en: You may deselect individual packages by unchecking them below.
sv: Du kan avmarkera individuella paket genom att avmarkera dem nedan.

en: You must be root to run %s
sv: Du måste vara root för att köra %s

en: You must choose a name for this profile.
sv: Du måste välja ett namn för denna profil.

en: You must enter a login.
sv: Du måste ange ett login.

en: You must enter a password.
sv: Du måste ange ett lösenord.

en: You must run rhn_register as root.
sv: Du måste köra rhn_register som root.

en: You must run the RHN registration program as root.
sv: Du måste köra RHN-registreringsprogrammet som root.

en: You must select a certificate.
sv: Du måste välja ett certifikat.

en: You need to register this system by running `rhn_register` before using this option
sv: Du måste registrera detta system genom att köra `rhn_register` innan du kan använda detta alternativ

en: You specified an invalid protocol. Only https and http are allowed.
sv: Du angav ett ogiltigt protokoll.  Endast https och http är tillåtna.

en: You were unable to be subscribed to the following software channels because there were insufficient subscriptions available in your account:
sv: Du kunde inte få prenumerationer på följande programvarukanaler för att det inte fanns tillräckligt med prenumerationer tillgängliga på ditt konto:

en: Your system will be subscribed to the base software channel to receive all available updates.
sv: Ditt system kommer att prenumerera på basprogramkanalen för att ta emot alla tillgängliga uppdateringar.

en: Your system will be subscribed to the base software channel.  You will not be able to move this system to an earlier minor release channel if you continue (you will be able to move to a later release.)
sv: Ditt system kommer att prenumerera på baskanalen för programvara.  Du kommer inte kunna flytta detta system till en tidigare underutgåvokanal om du fortsätter (du kommer kunna flytta till en senare utgåva.)

en: [Deprecated] Read contact info from stdin
sv: [Undanbedes] Läs kontaktinformation från stdin

en: _Activate a subscription now...
sv: _Aktivera din prenumeration …

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Login:
sv: _Inloggning:

en: _Minor release:
sv: _Underutgåva:

en: _No, Cancel
sv: _Nej, avbryt

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _View Hardware Profile ...
sv: _Visa hårdvaruprofil

en: _Yes, Continue
sv: _Ja, fortsätt

en: _Yes, I'd like to register now.
sv: _Ja, jag vill registrera mig nu.

en: installation number field
sv: Installationsnumret är ogiltigt

en: list channels
sv: lista kanaler

en: progress bar
sv: Förloppsdialog

en: progress status
sv: Förloppsdialog

en: proxy password field
sv: Proxy-L_ösenord:

en: subscribe to channel
sv: prenumerera på kanal

en: system name
sv: systemnamn

en: unknown
sv: okänd

en: unsubscribe from channel
sv: sluta prenumerera på kanal

en: your password
sv: ditt lösenord

en: your user name
sv: ditt användarnamn

en: • A network connection
sv: • En nätverksuppkoppling
